Siirry pääsisältöön

Videot

Muoviroskasta tulppaanikorvikset

Kauniin punainen shampoopullo tyhjeni ja siitä lähti helposti nykäisemällä tuotetarrat irti. Eipä muuta kuin askartelemaan, tästä muoviroskasta piti ehdottomasti tehdä korvikset! Piirsin pahvinpalalle (joka sekin oli roska) tyylitellyn tulppaanin ja leikkasin sen kaavaksi, jonka avulla piirsin kuvion muoviin. Leikkasin tulppaanit irti muovinpaloista ja huolittelin reunat nopeasti sytkärillä. Huom! Sytkärin kanssa pitää olla tarkkana, ettei muovi sula liikaa, suosittelen kokeilemaan hukkapalaan ensin!  Ripustin tulppaaneihini violetit lasihelmet ja kiinnitin korvakorukoukut - valmista tuli! Korurasiaksi korviksille kätköistäni löytyi joskus kirppikseltä ostettu ja vaille käyttöä jäänyt pyöreä Rooma-aiheinen peltirasia.

Ulkoiluvaatteet kirppislöytöinä

Kevään ulkoiluvaatteeni ovat löytöjä kirppiksiltä: housut UFFin tasarahapäiviltä ja takki itsepalvelukirppikseltä. Vaaleanpunainen ulkoilutakki on merkkiä Raiski ja maksoin siitä 17 euroa, mikä kyllä on minulle jo kipurajoilla oleva kirppishinta. Takki oli kuitenkin erittäin siistissä kunnossa, vaikutti lähes käyttämättömältä ja istui päälleni hyvin, joten tein hankinnan.

Tummansiniset ulkoiluhousut ovat merkkiä Luhta ja ne ovat löytyneet jo pari vuotta sitten  tasarahapäiviltä hintaan 2 euroa. Housut ovat vajaamittaiset, joten neuloin niiden kanssa käytettäväksi jämälangoista raidalliset säärystimet. Lankoina tuttu ja turvallinen Seiskaveikka, väreinä tummansininen ja pätkävärjätty pastellivärinen lanka. Sain vielä langat riittämään kynsikkäisiinkin. 







Kommentit

Suositut tekstit