Siirry pääsisältöön

Videot

Tuulitakin suurentaminen: kiila takapuoleen

Ostin kirpputorilta kahdella eurolla räikeänoranssin Adidaksen tuulitakin. Se oli malliltaan pitkä ja kapea, mutta ajattelin, että käyttäisin sitä kääntämällä aina helmaa sisäänpäin. No eihän se idea liikkuessa toiminut! En halunnut suurentaa takkia sivukiiloilla, koska takin taskujen vuoksi taitoni ei siihen olisi riittänyt. Leikkasin julmasti takkiin selkään halkion ja ompelin siihen kolmionmuotoisen kiilan. Koska takki oli jo muutenkin huomiovärinen, päätin lisätä näkyvyyttä vielä entisestään: käytin kiilakankaana heijastinkangasta. Kiilan kärki jäi ommellessa rumasti hieman rypylle, joten piilotin kauneusvirheen hopeanvärisellä napilla. Tuunasin takkia vielä lisää hopeanvärisillä yksityiskohdilla: lisäsin napit taskunsuihin koristeiksi, nyörinpäähylsyt helmaan ja huppuun sekä kiristimet helmanyöriin.

Dramaattisia kirppislöytöjä

Jo viime vuoden puolella löytynyt euron hintainen musta pääkallopaita on jäänyt esittelemättä, koska se on mielestäni "vain t-paita" joka ei sen kummempaa postausta ansaitse. Paitaa en ole käyttänyt vielä kertaakaan, sillä se on talvella yksinään liian kylmä ja pitkähihaisen puseron alle puettuna se ei näkyisi ja olisi käytännössä vain aluspaita.

Toissaviikolla tein sitten kirppiksellä timanttisen löydön: Janina F -merkkisen mustan, lyhen jakun, jota koristaa kimmeltävät, liimatut strassit. Vaate on juhlava "bling-bling", ei ehkä ihan arkikäyttöön tarkoitettu, sillä se on pestävä käsin, mutta eihän tällaista jakkua nyt muutenkaan koko ajan olla pesemässä. Käyttämättömän oloinen löytö maksoi vain 3,50 euroa.

Paritin päääkallopaidan ja timanttijakun - melko dramaattinen yhdistelmä! Pohdin vielä, onko tämä asu sopiva vapuksi vai säästänkö sen Halloweeniin. 













Kommentit

Suositut tekstit