Siirry pääsisältöön

Videot

Avaimenperistä riipuksia

Olettekos huomanneet, että avaimenperistä saa hauskoja riipuksia! Avainrinkula vain pois ja tilalle ketju, korunyöri tai nahkanauha. Itse "keräilen" avaimenperiä matkakohteista: ne eivät montaa euroa maksa ja riipuksina ovat mukavia matkamuistoja. Kuvissani on Minni Hiiri, avaimenperä, jonka äitini toi minulle Amerikasta ja Fiskarsin kirves, messuilta saatu avaimenperä. 

Virkattu poncho

Virkkaan hyvin harvoin, sillä se puuha ei sovi ranteelleni, pystyn virkkaamaan vain lyhyitä hetkiä kerrallaan. Niinpä tämän punavalkoisen ponchon teko kestikin reippaasti yli kuukauden. Näin netissä kerran vanhan kuvan 1FC Union Berliniä kannattavasta naisesta. Kuva oli arviolta 1970-luvulta. Naisella oli yllään itse virkattu punavalkoraidallinen poncho ja ihastuin siihen välittömästi. Haaveilin pitkään, että tekisin itselleni samanlaisen. 

Päätin vihdoin toteuttaa "unelmieni ponchon". Käytin Kaupunkilanka Tehdas akryylilankaa, sitä kului alle 400 grammaa. Ponchon materiaalikustannukset olivat noin 10 euroa. En tehnyt tarkoituksella hapsuja helmaan koska aikomukseni on tulevaisuudessa käyttää ponchoa pelissä Berliinissä Stadion An der Alten Förstereilla. Kokemuksesta tiedän, että siellä hapsut olisivat rasite: ne lilluisivat takuuvarmasti naapurikatsojan olutmukissa!



Kommentit

Suositut tekstit