Siirry pääsisältöön

Videot

Kassituunaus: "Kesäperhonen"

Olen kertonut "lahjoitetaan" laatikoista löytämistäni huonokuntoisista vaatteista talteen ottamistani paljettikuvioista, joita kierrätän sopiviin tuunauksiini. Katsokaapa joskus täysin loppuunkuluneita trikoopaitoja, joissa on paljettiprintti: hyvin usein se printti on säilynyt kuin uutena! Koska olen "kassialma" tuunaan usein näillä paljetti-ihanuuksilla kasseja. Nyt käyttöön pääsi suurikokoinen kääntöpaljettiperhonen - haa, niin suuri, että sain mustan, vahvan kangaskassin jättikokoisen mainoslogon piilotettua.

Tyynytuunaus t-paidasta (vuodelta 2015)

Mental Wearin t-paidassa oli hieman liikaa asennetta, joten tuunasin t-paidasta tyynyn. Ompelutyö oli hyvin yksinkertainen: leikkasin t-paidasta neliskanttisen palan printin kohdalta ja ompelin sivut yhteen. Sisään sopiva tyyny löytyi Ikeasta.

Tuunaus vuodelta 2015.

Kustannukset: t-paita olisi mennyt vaatekeräykseen, joten minulle sen arvo oli nolla euroa. Pieni tyyny maksoi 70 senttiä.









Kommentit

Suositut tekstit