Siirry pääsisältöön

Videot

Riipuskalenterin luukku 24

Hopeinen, 75 vuotta vanhasta "Aku Ankka" lusikasta tehty riipus.  Riipuskalenterin viimeinen, jouluaaton koru, on tullut minulle panttihuutokaupasta vuosikymmeniä sitten lusikkana. Se oli mukana eräässä huutamassani, jonkun panttaajan lunastamatta jääneessä pantissa, joka sisälsi lusikan lisäksi sekalaisia hopeakoruja. Lusikka oli kaiverrettu kummilusikka, jota kukaan ei ostanut minulta pois kirpputorilla vaikka olisin myynyt sen edullisesti.  Vuosikausia laatikossa lojuttuaan mieheni päätti tehdä lusikasta korun: hän sahasi varren poikki ja taivutti sen lenkiksi, johon saa pujotettua paksunkin ketjun. Lenkin sisäpuolelle jäivät talteen lusikan hopeapitoisuusleima ja vuosileima V6, joka kertoo valmistusvuoden olleen 1950. Aku Ankka -lusikkariipuksen myötä toivotan kaikille oikein mukavaa ja rauhallista joulua!

Faith-Hope-Love (vuodelta 2015)

Jokunen vuosi sitten tein kirpputorilta melko yllättävän korulöydön: hopeisen Elfa Attlingin "Hope"-riipuksen. Koru oli ostohetkellä nyhjäätyneessä nahkanauhassa ja hinta oli 1,50 euroa!

Vaikken olekaan uskonnollinen niin olen silti viehättynyt Usko-Toivo-Rakkaus -aiheisista koruista. Kenties ihastukseni juontaa lapsuuteeni kun näin kesälomamatkallamme Porin Reposaaressa merimiesten risti-sydän-ankkuri -kaiverruksia kallioilla.

"Hope" -riipus vaati luonnollisestikin sekä ketjua että korvakoruja. Esittelen kaksi versiota, molemmat ideoitu ja tuunattu vuonna 2015.

Kuvassa riipus Kalevala Korusta lainatussa oliiviketjussa.
Korvakorut tuunattu hopeisista risti- ja sydänriipuksista.

Tässä riipus hopeisessa moninkertaisessa siimapannassa.
Korvakorut on tuunattu Aarikan vaijeripantasydänkorviksista
 kiinnittämällä niihin pienet hopeiset riipukset.


Kommentit

Suositut tekstit