Siirry pääsisältöön

Videot

Rauhanlintuset

Järjestelin ja lajittelin askartelutarvikkeitani ja pronssinväriseen kasaan kertyi korvisten tekoon inspiroivia osasia. Löysin Kalevala Korun ketjuttoman Lintunen-riipuksen ja toisen Lintusen, joka luultavasti ollut osa rannekorua sekä kaksi rauhanmerkkiä.  Näistähän piti ehdottomasti askarrella Rauhanlintuset! Simppeli homma, rauhanmerkit vaan lenkeillä roikkumaan Lintusiin ja vielä korviskoukut. Peilikuvaparia näistä ei tullut, mutta eipä se tuunauksissa haittaa!

Katulöytö Berliinistä: helmitaulu jossa virhe

Vuonna 2013 olimme Berliinissä Prenzlauer Bergissä vuokra-asunnossa neljä viikkoa. Tuona aikana tuli tehtyä usein iltakävelyjä asunnon lähikortteleissa. Kaupunginosassa oli tapana, että ihmiset jättävät kadulle itselleen tarpeetonta tavaraa laatikossa johon on kirjoitettu "Lahjoitetaan". Noita laatikoitahan ei voinut olla tutkimatta, usein niistä löytyi ehjiä ja tarpeellisiakin esineitä.

Eräs hauskimmista löydöistä oli siisti ja käyttämättömän näköinen helmitaulu. Tarkempi tutkiminen paljasti hylkäämisen syyn: numero seitsemän kohdalla on kahdeksan helmeä, eli lapsi olisi oppinut laskemaan väärin. Kekseliäs olisi paukauttanut ylimääräisen puuhelmen vasaralla pois, mutta... noh, jääköön sanomatta.

Toin helmitaulun Suomeen matkamuistona, ja olen käyttänyt sitä laskurina jumpatessani.


Helmitaulu on ollut myös kuvausrekvisiittana.



Kommentit

Suositut tekstit