Siirry pääsisältöön

Videot

Tuulitakin suurentaminen: kiila takapuoleen

Ostin kirpputorilta kahdella eurolla räikeänoranssin Adidaksen tuulitakin. Se oli malliltaan pitkä ja kapea, mutta ajattelin, että käyttäisin sitä kääntämällä aina helmaa sisäänpäin. No eihän se idea liikkuessa toiminut! En halunnut suurentaa takkia sivukiiloilla, koska takin taskujen vuoksi taitoni ei siihen olisi riittänyt. Leikkasin julmasti takkiin selkään halkion ja ompelin siihen kolmionmuotoisen kiilan. Koska takki oli jo muutenkin huomiovärinen, päätin lisätä näkyvyyttä vielä entisestään: käytin kiilakankaana heijastinkangasta. Kiilan kärki jäi ommellessa rumasti hieman rypylle, joten piilotin kauneusvirheen hopeanvärisellä napilla. Tuunasin takkia vielä lisää hopeanvärisillä yksityiskohdilla: lisäsin napit taskunsuihin koristeiksi, nyörinpäähylsyt helmaan ja huppuun sekä kiristimet helmanyöriin.

Villahiiriä langanlopuista, ohje

Toisen ranneleikkaukseni jälkeen käsikirurgini kehoitti minua kokeilemaan onnistuuko kutominen. Puuha oli aluksi toivotonta ja silmukat putoilivat jatkuvasti puikoilta. Pitkän yrittämisen jälkeen sain neuloksen pysymään kasassa. Käsityökoriini oli kertynyt kirjavia langanloppuja koska aina ei vaan yksinkertaisesti viitsi tehdä jämälangoista raidallisia villasukkia. Näistä langoista alkoi hiljakseen putkahdella villaisia leikkihiiriä kissoille. Hiiret matkaavat aikanaan löytöeläinkodin kissojen iloksi.

Jos lainaat ohjettani ja kuviani niin mainitsethan lähteen, kiitos!


Hiiri aloitetaan silmukkamäärällä 12 (eli 3 silmukkaa per puikko). Ensimmäisten kerrosten aikana lisätään silmukoita kunnes silmukoiden määrä on 24 (eli 6 silmukkaa per puikko). Kudotaan noin 7 cm, jonka jälkeen kavennetaan ja päätellään. Tehdään viikset ja täytetään hiiri kangaspalalla. Kudotaan häntä (5 silmukkaa puikolla) ja viimeiseksi ommellaan hiirelle silmät. 








Kommentit

Suositut tekstit