Siirry pääsisältöön

Videot

Kassituunaus: "Kesäperhonen"

Olen kertonut "lahjoitetaan" laatikoista löytämistäni huonokuntoisista vaatteista talteen ottamistani paljettikuvioista, joita kierrätän sopiviin tuunauksiini. Katsokaapa joskus täysin loppuunkuluneita trikoopaitoja, joissa on paljettiprintti: hyvin usein se printti on säilynyt kuin uutena! Koska olen "kassialma" tuunaan usein näillä paljetti-ihanuuksilla kasseja. Nyt käyttöön pääsi suurikokoinen kääntöpaljettiperhonen - haa, niin suuri, että sain mustan, vahvan kangaskassin jättikokoisen mainoslogon piilotettua.

Huivi jumbolangasta

Löysin kirpputorilta "Saa ottaa" -laatikosta punavalkoisen jumbolangasta kudotun huivin. Huivin valkoinen lanka oli ottanut väriä punaisesta langasta ja näytti siis likaiselta. Ilmeisesti tämä oli syy, miksi huivi oli hylätty. Pesuyritys vain pahensi valkoisen langan värjääntymistä, joten päädyin purkamaan huivin ja kudoin yksivärisen punaisen huivin. Laitoin huivin päihin hopeanväriset pallohelmet, joilla voi kiinnittää huivin pään haluttuun kohtaan. Valkoisesta, värjääntyneestä langasta kudon tulevaisuudessa jotakin ja heitän pesukoneeseen tummansinisten farkkujen kanssa värjäytymään.


Käytin kutomisessa kahta lyijykynää puikkoina.

Huivi purkuvaiheessa.

Kommentit

  1. Tuo helmikiinnitys onkin hauska idea.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos HennaMar! Kiinnitykseen sopivat myös kannalliset napit. Tuo mun punainen huivi hopeahelmillä on aika jouluinen, mutta esim. valkoinen huivi ankkurinapeilla olisi jo melko kesäinen.

      Poista

Lähetä kommentti

Suositut tekstit