Siirry pääsisältöön

Videot

Muoviroskasta tulppaanikorvikset

Kauniin punainen shampoopullo tyhjeni ja siitä lähti helposti nykäisemällä tuotetarrat irti. Eipä muuta kuin askartelemaan, tästä muoviroskasta piti ehdottomasti tehdä korvikset! Piirsin pahvinpalalle (joka sekin oli roska) tyylitellyn tulppaanin ja leikkasin sen kaavaksi, jonka avulla piirsin kuvion muoviin. Leikkasin tulppaanit irti muovinpaloista ja huolittelin reunat nopeasti sytkärillä. Huom! Sytkärin kanssa pitää olla tarkkana, ettei muovi sula liikaa, suosittelen kokeilemaan hukkapalaan ensin!  Ripustin tulppaaneihini violetit lasihelmet ja kiinnitin korvakorukoukut - valmista tuli! Korurasiaksi korviksille kätköistäni löytyi joskus kirppikseltä ostettu ja vaille käyttöä jäänyt pyöreä Rooma-aiheinen peltirasia.

T-paitatuunauksia: "Audrey Hepburn" -liehukepaita ja punavalkoinen raitapaita

Innostuin tuunaamaan kaksi vähälle käytölle jäänyttä t-paitaa. Ensimmäinen oli "Audrey Hepburn" -aiheinen t-paita, joka oli suuren ja tönkön printtinsä vuoksi käytössä epämiellyttävä. Tein siitä hihattoman liehukepaidan leikkaamalla sivusaumat auki ja lisäämällä punaset kiilat. Tykkään kesäisin käyttää tällaisia "telttoja" hihattoman topin päällä. Toinen tuunaus oli punavalkoraidallinen hihaton mekko, johon ompelin punaiset hihat sekä lyhensin sen t-paidan mittaiseksi. Käytin materiaalina yhden punaisen t-paidan, joten tein siis kolmesta paidasta kaksi.







Kommentit

  1. Toi raidallinsen paidan täydennys on jännä, täytyypä kokeilla.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hei HennaMar! Kannattaa avata paidan sauma alas asti, niin saa kaistaleen ommeltua siististi kiinni. Ensimmäistä hihaa kiinnittäessäni en hoksannut sitä ja meni vähän ähräämiseksi. Toista punaista hihakaistaletta ommellessani avasin raitapaidan sauman alas saakka ja ompelu onnistui paljon helpommin.

      Poista

Lähetä kommentti

Suositut tekstit