Siirry pääsisältöön

Videot

"Ponille kyytiä" korvistuunaus

Sain taannoin valita itselleni synttärilahjaksi korvakorut ja pähkäsin niitä pitkään. Vahvana ehdokkaana oli Vorssaink överikorvikset, mutta viime metreillä ohi kiilasi hopeinen Kalevalan poistunut malli, jonka onnistuin nappaamaan eräästä alesta. Överikorvikset jäivät kaihertamaan mieleeni ja päätin toteuttaa oman mallin: keräsin kaikkea mahdollista askartelulaatikostani ja yhdistin ne korvakoruiksi. Annoin mallille nimeksi "Ponille kyytiä" ammoisen hulvattoman brittisarjan mukaan.  Korvisteni osaset: 1. Hopeanvärinen metallipallo 2. Pätkä hopeista rannekorua 3. Vihreä muovinen poni 4. Aarikan neliskanttinen puuhelmi, jonka läpi sai pujotettua ketjua 5. Valkoinen makeanveden helmi 6. Musta kivihelmi 7. Vihreä maatuskamummo Lisänä tietenkin vielä hopeinen korviskoukku

Puserotuunaus vappuun

Tuunasin itselleni vappuvaatteen miesten paidasta, joka on "lahjoitetaan" -löytö Berliinistä viime kesältä. En yleensä ota tekstiilejä noista kadulle jätetyistä laatikoista, mutta tämä pusero kiinnitti huomioni kammottavuudellaan - se oli pakko ottaa. Kuosi on niin hirvittävä, että se on jo hieno.

Pusero oli malliltaan hartioista leveä ja lantiolta kapea. Halusin alaosaan väljyyttä, joten leikkasin saumoistaan auki molemmat sivut sekä hihat. Ompelin kiilat sivuihin mustasta vuorikankaasta. Paidan hihat olivat makuuni liian lyhyet, joten pidensin niitä. Tuunaus oli hyvin helppo ja nopea ommella.

Oikein mukavaa Vappua kaikille!








Kommentit

Suositut tekstit