Siirry pääsisältöön

Videot

Tuunaus kahdesta t-paidasta

Pitkästä aikaa ompelin pienen tuunauksen kahdesta t-paidasta. Tai "pienen ja pienen" - oikeasti piti suurentaa kahdesta kinttanaksi käyneestä paidasta yksi isompi. T-paidoista oranssissa oli tukalan kireät hihat ja vihreässä puolestaan kuristava kaula-aukko, joten oranssista tuli paidan keskiosa ja vihreästä hiha- ja sivuosat. Vihreä paita oli pidempää mallia kuin oranssi, joten leikkasin paidan helman viistosti "liehukkeiseksi". Ja koska rakastan kierrätettyjä printtejä, länttäsin paitaan vielä väreihin sopivaa Rolling Stonesia.

Emoiji -korviksia

Viime syksynä sain Saksassa ruokaostoksia maksaessani kaupan kassalta vaihtorahojen lisäksi pienenpieniä pahvilaatikoita. Laatikoiden sisältä paljastui muovisia emoiji -hahmoja, jotka pysyivät pystyssä imukupin avulla. Kyseinen kauppaketju oli aloittanut keräilykampanjan, jossa se jakoi ostossumman mukaan asiakkailleen näitä emoiji -hahmoja. Minulle ehti kertyä viisi emoijia, joista kaksi oli samanlaista keskenään. En lämmennyt näille "keräilyesineille" ja ne päätyivät askartelutarvikelaatikkooni.

En ole vähään aikaan tehnyt korvakoruja, ja mieleni teki askarrella korvispari. Pyörittelin emoiji -hahmoja ja pohdin, josko niistä saisi aikaiseksi korvakoruja. Leikkasin emoijien imukupit pois. Vedin neulan ja karhunlangan avulla emoijien läpi ohuet satiininauhat (sellaisia puseroista irti leikattuja ripustusnauhoja). Kiinnitin nauhoihin renkaat korviskoukkuja varten. Nauhojen päihin pujottelin helmiä ja poltin pään, jotta helmet eivät pääse karkuun. Yksisarvista esittävä emoiji jäi ylimääräiseksi, sen aion lahjoittaa ystäväni tyttärelle.









Kommentit

Suositut tekstit