Siirry pääsisältöön

Videot

Avaimenperistä riipuksia

Olettekos huomanneet, että avaimenperistä saa hauskoja riipuksia! Avainrinkula vain pois ja tilalle ketju, korunyöri tai nahkanauha. Itse "keräilen" avaimenperiä matkakohteista: ne eivät montaa euroa maksa ja riipuksina ovat mukavia matkamuistoja. Kuvissani on Minni Hiiri, avaimenperä, jonka äitini toi minulle Amerikasta ja Fiskarsin kirves, messuilta saatu avaimenperä. 

Hellemekosta kesähame

Löysin kirppikseltä "Saa ottaa" -laatikosta liukuvärjätyn hellemekon. Mekon toppimainen yläosa oli lörpähtänyt ja sitä oli kavennettu suuripiirteisesti. En ajatellutkaan, että käyttäisin mekkoa sellaisenaan, vaan halusin siitä hameen. 

Ja hame olikin todella helppo tehdä: leikkasin yläosan pois ja ompelin kujan vyötärökuminauhalle. Hameeseen väreiltään sopiva camokuosinen sifonkiliehukepaita löytyi vaatekaapistani; muutaman vuoden takainen kirppisostos, hinta euron.






Kommentit

Suositut tekstit