Siirry pääsisältöön

Videot

Muoviroskasta tulppaanikorvikset

Kauniin punainen shampoopullo tyhjeni ja siitä lähti helposti nykäisemällä tuotetarrat irti. Eipä muuta kuin askartelemaan, tästä muoviroskasta piti ehdottomasti tehdä korvikset! Piirsin pahvinpalalle (joka sekin oli roska) tyylitellyn tulppaanin ja leikkasin sen kaavaksi, jonka avulla piirsin kuvion muoviin. Leikkasin tulppaanit irti muovinpaloista ja huolittelin reunat nopeasti sytkärillä. Huom! Sytkärin kanssa pitää olla tarkkana, ettei muovi sula liikaa, suosittelen kokeilemaan hukkapalaan ensin!  Ripustin tulppaaneihini violetit lasihelmet ja kiinnitin korvakorukoukut - valmista tuli! Korurasiaksi korviksille kätköistäni löytyi joskus kirppikseltä ostettu ja vaille käyttöä jäänyt pyöreä Rooma-aiheinen peltirasia.

Kirppislöytöjä: Aarikan Piccolo-riipus ja Snö of Swedenin rannekoru

Löysin alkuviikosta itsepalvelukirpputorilta mustan Aarikan Piccolo-riipuksen. Korun puuvillanyöri oli nuhrainen, joten vaihdoin sen kotona hopeiseen ketjuun. Korun hinta oli kaksi euroa. Entuudestaan minulla on Piccolo-korvakorut, mutta ne ovat värikkäät.

Riipuksen kanssa sopii hyvin yhteen aiempi kirppislöytöni, mustapallollinen Snö of Sweden -rannekoru. Sen olen ostanut Jämsän SPR:n kirpputorilta hintaan 50 senttiä!






Kommentit

Suositut tekstit