Siirry pääsisältöön

Videot

Kun silmälasien pitää sointua korviksiin

Tilaan eräästä nettikaupasta 1-3 paria silmälaseja vuosittain (lähilasit, kaukolasit ja joskus aurinkolasit voimakkuuksillani) ja yhden parin on ehdottomasti aina oltava musta tai musta-hopeinen. Ja miksikö? Siksi, että minulla on paljon musta-hopeisia korvakoruja ja niihin pitää ehdottomasti olla sointuvat silmälasit! Viime vuoden puolella tilasin musta-hopeiset neliskanttiset kakkulat, ja nyt näytän minkä korvisten kanssa ne tulivat käyttöön. Kolme paria vasemmalta lukien ovat Aarikkaa ja kaksi paria oikealta päin tuunattua Aarikkaa. (Keskellä olevien korvisten hopeapallo heijastui kuvatessa oudosti kullanhohtoiseksi.)

Kirppislöytönä Adidas Originals Gallery Collectionin huppari

Ostan harvemmin merkkivaatteita kirpputorilta johtuen siitä, että en voi olla varma niiden aitoudesta, piraattituotteita en halua hankkia edes käytettyinä. Alkuviikon kirppiskierroksellani eräässä rekissä pisti silmään hauskaa kuosia oleva huppari. Se oli Adidaksen, käyttämättömän oloinen ja kirppispöydässä oli vielä alennuslappu "kaikki -50%". Pyörittelin vaatetta kauan, kävin sovittamassa ja samalla tutkiskelin sen sisäpuolella olevia lappuja. Uskoin, että huppari olisi aito Adidas, joten päätin ostaa sen. Alkuperäinen kirppishinta oli 20 euroa, mutta koska se oli puoleen hintaan, niin sain sen kymmenellä eurolla.

Kotona ryhdyin googlettelemaan kuvahaulla löytäisinkö samanlaista hupparia. Vierähti tovi ja yllättäen näytölle putkahtivat samaa kuosia olevat verkkarit. Niiden avulla pääsin jäljille ja selvisi, että kirppislöytöni oli Adidas Originals Gallery Collectionin mallistoa vuodelta 2018, ja kuosin suunnittelija oli lontoolainen nuori taiteilija nimeltään Hattie Stewart.



Hupparin kanssa aion käyttää korvakoruina pelkistettyjä renkaita, 
näin värikäs ja hauska kuosi ei muunlaisia koruja kaipaa.

Hopeisten korvarenkaiden halkaisija on huikeat 8 cm!
Korvikset ovat vanha kirppislöytö.


Kommentit

  1. Vastaukset
    1. Kiitos Jasmin :) Tykkään kovasti tuosta hupparista ja olen iloinen että ostin sen :)

      Poista

Lähetä kommentti

Suositut tekstit