Siirry pääsisältöön

Videot

Aarikan laukku kolmella hihnavaihtoehdolla

Sain anopiltani Aarikan kehyslaukun, jonka hän oli saanut lehtitilauslahjana. Laukku on kaunis neutraali beige klassisella Aarikan pässikuviolla. Laukun mukana tuli pitkä, irroitettava musta olkahihna.  Pidän tällaisesta laukkumallista, mutta haluan kantaa sitä myös "käsikynkässä" lyhyemmällä hihnalla. Tähän oli helppo ratkaisu: ompelin lyhyen hihnan.  Askartelin vielä mustista Aarikan kierrätetyistä helmistä jatkopalan (joka toimii halutessani myös avaimenperänä). Näin minulla on kolme erilaista hihnavaihtoehtoa laukkuun.

Euran sydänkorvikset tuplasydämillä

Minulla on Kalevala Korun pronssiset Euran sydänkorvikset ja kaksi kappaletta Euran sydänriipuksia, joista toisesta puuttuu ketju. Korviksissa sydän roikkuu lyhyen ketjun päässä, ja olen kokenut korvakorut jollakin lailla vaatimattomiksi, joskus olen niitä tuunannutkin helmillä, mutta palauttanut ne sitten alkuperäisiksi. Pronssisia pikkuriipuksia en ole käyttänyt koskaan; molemmat niistä on hankittu käytettynä ajatuksella että tuunaanpa niistä joskus jotakin, rannekoruun niitä ajattelin heloiksi, mutta se on jäänyt tekemättä. 

Aivan sattumalta sain idean mallata, kuinka riipussydän istuisi korvakoruun, ja istuihan se. Simppelisti vain pihdeillä avolenkki auki ja kiinnitys korvakoruun, siinäpä se tuunaus oli! Riipussydämet ovat aavistuksen verran korvakorujen sydämiä suuremmat, mutta se ei mielestäni haittaa. Ja jos joskus kyllästyn näihin korviksiin, niin ne on tietokonetermillä ilmaistuna helppo "undo" eli palauttaa ennalleen.







Kommentit

Suositut tekstit