Siirry pääsisältöön

Videot

Kalevala rintaneulan varmistuskiinnitys pipoon

Löysin itsepalvelukirppiksen "saa ottaa" -laatikosta beigen pipon. Otin sen odottamaan ensi syksyä, mutta kylmän tuulen yllättäessä eilen pipolle tulikin jo käyttöä. Tarkoitukseni oli, että laitan pipoon tupsun, mutta muutin suunnitelmaani. Pipossa oli paksu käänne, ja päätinkin kiinnittää siihen suurikokoisen hopeisen Kalevala Korun Ainoneulan, jonka olen perinyt äidiltäni. Ja tätä koruahan en halua missään nimessä hukata, joten painavahko rintaneula tarvitsi varmistuksen. Ompelin korun kiinni kahdella ompeleella ja kiinnitysneulan päähän työnsin korvakorun silikonistopperin estämään sekä neulan pistämistä että aukeamista.

Puserosta tehdyn hameen kolmas tuleminen

Olen tuunannut harmaasta trikoopuserosta hameen, jonka ensimmäinen versio oli minimittainen, ilman ompelukonetta totetutettu (juttu täällä). Toinen versio tästä hameesta oli, että kiinnitin sen helmaan mustan pitsin (juttu täällä). Tällaisenaan käytin hametta paljon viime kesänä ja lopulta musta pitsi repesi, joten ratkoin sen irti.

Hameen kolmas tuleminen tapahtui tällä viikolla. Löysin kirppikseltä "saa ottaa" -laatikosta tummansinisen miesten t-paidan, jonka rintamuksessa luki suurin kirjaimin "Union" ja pienemmällä "Jeans company". Tuo pienen kissan kokoisilla kirjaimilla kirjoitettu sana "Union" iski heti tuunaushermooni: sanavalikoimassani se tarkoittaa myös kannattamaani jalkapallojoukkuetta 1FC Union Berliniä (jossa muuten nykyään pelaa Joel Pohjanpalo, tosin valitettavasti hän on tällä hetkellä toipilaana nilkkavamman vuoksi). 

1FC Union Berlinin värit ovat punainen ja valkoinen, mutta vieraspelipaita on tummansininen; voin siis käyttää tätä hametta katsoessani tv:stä Unionin vieraspelejä. Innostuksissani en huomannut ottaa kuvaa sinisestä t-paidasta ennen silppuamista. Mutta, eipä tämäkään ompelutuunaukseni kovin kaksinen ollut: kainaloiden alta t-paita poikki ja ompelukoneella kiinni harmaaseen hameeseen helmaksi. Sanan "Union" ompelin kiinni yrittäen seurata kirjainten muotoja ja sen jälkeen viimeistelin sanan reunat saksilla.










Kommentit

Suositut tekstit