Siirry pääsisältöön

Videot

Tuulitakin suurentaminen: kiila takapuoleen

Ostin kirpputorilta kahdella eurolla räikeänoranssin Adidaksen tuulitakin. Se oli malliltaan pitkä ja kapea, mutta ajattelin, että käyttäisin sitä kääntämällä aina helmaa sisäänpäin. No eihän se idea liikkuessa toiminut! En halunnut suurentaa takkia sivukiiloilla, koska takin taskujen vuoksi taitoni ei siihen olisi riittänyt. Leikkasin julmasti takkiin selkään halkion ja ompelin siihen kolmionmuotoisen kiilan. Koska takki oli jo muutenkin huomiovärinen, päätin lisätä näkyvyyttä vielä entisestään: käytin kiilakankaana heijastinkangasta. Kiilan kärki jäi ommellessa rumasti hieman rypylle, joten piilotin kauneusvirheen hopeanvärisellä napilla. Tuunasin takkia vielä lisää hopeanvärisillä yksityiskohdilla: lisäsin napit taskunsuihin koristeiksi, nyörinpäähylsyt helmaan ja huppuun sekä kiristimet helmanyöriin.

Elvishuppari

Otan kulahtaneista vaatteista talteen printit ja paljetit, jos ne ovat vielä siistejä. Niiden uusiokäyttömahdollisuudet ovat rajattomia: printeillä voi koristaa niin puseroita kuin laukkuja, pienemmät puolestaan sopivat vaatteeseen vaikkapa reiän päälle paikaksi.

Elvis-printti on kierrätetty jo toiseen kertaan. Ensin se oli tavallinen t-paita, joka kutistui pesussa ja Elvis pääsi koristamaan A-linjaista "liehukepaitaa". Tämän tuunauksen nuhjaannuttua printti pääsi nyt koristamaan tylsää mustaa perushupparia. Melko pienellä ompeluvaivalla täysin erilainen ilme huppariin!






Kommentit

Suositut tekstit