Siirry pääsisältöön

Videot

Kassituunaus: "Kesäperhonen"

Olen kertonut "lahjoitetaan" laatikoista löytämistäni huonokuntoisista vaatteista talteen ottamistani paljettikuvioista, joita kierrätän sopiviin tuunauksiini. Katsokaapa joskus täysin loppuunkuluneita trikoopaitoja, joissa on paljettiprintti: hyvin usein se printti on säilynyt kuin uutena! Koska olen "kassialma" tuunaan usein näillä paljetti-ihanuuksilla kasseja. Nyt käyttöön pääsi suurikokoinen kääntöpaljettiperhonen - haa, niin suuri, että sain mustan, vahvan kangaskassin jättikokoisen mainoslogon piilotettua.

Farkkupaita + alushousut = hame & hiushuivi

Vanha, ohutta farkkukangasta oleva pitkähkö paita oli roikkunut vaatekaappini rekissä jo vuosia. Se mahtui kyllä päälleni, mutta en vain enää pitänyt puserosta. Ystävältäni olin taannoin saanut kahdet sekä hänelle että minulle väärän kokoiset, käyttämättömät alushousut, joista toiset olin jo käyttänyt tähän hametuunaukseen.

Päätin tehdä jäljellä olevista alushousuista ja farkkupaidasta hameen. Leikkasin pikkuhousuista haaraosan pois, samoin leikkasin paidasta yläosan pois. Tämän jälkeen vain yhdistäminen ompelemalla yksi sauma ja hame oli valmis.

Farkkupaidasta jäljelle jääneestä kankaasta ompelin pitkän hiushuivin, jonka voi solmia rusetille. Tällaisen huivin olen tehnyt aiemmin punaisena, siitä postaus löytyy täältä.










Kommentit

Suositut tekstit