Siirry pääsisältöön

Videot

Jouluinen kaulaliinatuunaus

Minulla oli kaksi ikivanhaa akryylistä kaulaliinaa, punainen ja harmaa. Aikoinaan niitä oli tullut käytettyä, mutta ei enää, eeh, noin pariinkymmeneen vuoteen. En nyt sitten enää niitä halunnut kierrätykseen viedä kerran olin jo niitä vuosikymmenet säilönyt.  Kokeilin aluksi yhdistää ne ompelemalla jättiläispitkäksi huiviksi. Ei toiminut, tuli aivan liian piiiiiiiiiiiiiiitkä! Lyhensin, oli liian leeeeeeeeeeveä! Arg! Mutta sitten, kolmas kerta toden sanoi: taitoin huivin pitkittäin kaksin kerroin ja ompelin, tuli toimiva.  Halusin huiviin vielä jotakin, ja kierrätettyjä paljettiprinttejä minulla on aina jemmassa. Ompelin huivin päihin kimaltelevat "LIVE" ja "LOVE" -sanat. Ja näin tästä huivista tuli punaisen, harmaan ja blingblingin ansiosta ihan täydellinen kaulaliina joulun odotukseen!

Mustat silmälasit ja niihin sopivat korvakoruni

Edellisessä postauksessani kerroin, että tilasin ennen joulua kahdet uudet silmälasit - mustat ja vihreät - ja esittelin vihreisiin pokiini sopivia korvakorujani. Nyt tulee lupaamani postaus myös mustista laseista ja niihin sopivista korvakoruistani.

Silmälasinkehyksissä on mustan värin lisäksi hopeaa, joten nämä kakkulat ovat kaltaiseni paljon hopeaa käyttävän korvisfanin unelma: kaikki hopeakorvikseni mätsäävät, joten niitä en ryhtynyt kuvaamaan, vaan esittelen tässä ainoastaan mustia korviksiani.


Itse tekemäni korvikset nimeltä 

Metalliset kukkakorvikset, vanha kirppislöytö.

Pitkät Aarikat, vanha kirppislöytö.

Coruun silikoniset "Peacock" -korvikset, 
kirppislöytö hintaan 1,50 euroa.

Coruun silikoniset "Dreamcatcher" -korvikset, 
kirppislöytö hintaan 2 euroa.


Kommentit

Suositut tekstit