Siirry pääsisältöön

Videot

Muoviroskasta tulppaanikorvikset

Kauniin punainen shampoopullo tyhjeni ja siitä lähti helposti nykäisemällä tuotetarrat irti. Eipä muuta kuin askartelemaan, tästä muoviroskasta piti ehdottomasti tehdä korvikset! Piirsin pahvinpalalle (joka sekin oli roska) tyylitellyn tulppaanin ja leikkasin sen kaavaksi, jonka avulla piirsin kuvion muoviin. Leikkasin tulppaanit irti muovinpaloista ja huolittelin reunat nopeasti sytkärillä. Huom! Sytkärin kanssa pitää olla tarkkana, ettei muovi sula liikaa, suosittelen kokeilemaan hukkapalaan ensin!  Ripustin tulppaaneihini violetit lasihelmet ja kiinnitin korvakorukoukut - valmista tuli! Korurasiaksi korviksille kätköistäni löytyi joskus kirppikseltä ostettu ja vaille käyttöä jäänyt pyöreä Rooma-aiheinen peltirasia.

Kirppislöytönä vanhat korvakorut alkuperäislaatikossaan

Ihastelin sieviä kukkakorvakoruja monta kuukautta sitten itsepalvelukirppiksellä Tampereen Koivinstonkylässä. Erityisesti minua kiehtoi se, että hennot keramiikkakorut olivat myynnissä alkuperäisessä, vanhalta näyttävässä rasiassaan. En kuitenkaan ostanut korvakoruja, sillä kukkaset eivät välttämättä ole ihan niin ominta tyyliäni.

Muutama viikko sitten kiertelin itsepalvelukirppiksellä Hervannassa. Ja mitäpä bongasin eräästä pöydästä: tutut vaaleanpunaiset kukkakorvikset! Vanhan rasian kylkeen oli kertynyt nippu päällekkäin liimattuja itsepalvelukirppisten hintalappuja, ties monellako myyntipöydällä korut olivat jo olleet. Viimeisimmän lapun hinta oli 4 euroa - ja myyntipöydässä oli -50% alekyltti. Hinnaksi jäi siis enää 2 euroa enkä voinut jättää korvakoruja ostamatta.

Kotona tutkin korujen rasiaa: valmistaja oli "Good Intentions Ltd" ja valmistuspaikka Mid Wales. Pienen googlettelun jälkeen löysin kyseisen firman; he valmistavat yhä koruja, mutta kirppikseltä ostamaani mallia heillä ei enää ollut. Korujen kerrottiin olevat käsinmaalattuja ja kestävän kevyen pesun. Inspiraation yritys saa Walesin kukista. Harmillisesti heidän sivuillaan ei kerrottu, kuinka vanha yritys on, mutta yhteydenottolomake löytyi - kenties laitan heille tiedustelua muistavatko he kirppikseltä ostamani mallin.

Itsepalvelukirppiksillä on mielestäni pieni ongelma siinä, että ei pysty juttelemaan myyjän kanssa. Olisin mielelläni halunnut kuulla, kuinka kukkakorvikset aikoinaan kulkeutuivat Suomeen. Oliko joku kenties matkoilla Walesissa ja osti korut itselleen matkamuistoksi vaiko toiko ne joku tuliaisina sieltä? Sitä tarinaa ei koskaan saa selville.









Kommentit

Suositut tekstit