Siirry pääsisältöön

Videot

Jouluinen kaulaliinatuunaus

Minulla oli kaksi ikivanhaa akryylistä kaulaliinaa, punainen ja harmaa. Aikoinaan niitä oli tullut käytettyä, mutta ei enää, eeh, noin pariinkymmeneen vuoteen. En nyt sitten enää niitä halunnut kierrätykseen viedä kerran olin jo niitä vuosikymmenet säilönyt.  Kokeilin aluksi yhdistää ne ompelemalla jättiläispitkäksi huiviksi. Ei toiminut, tuli aivan liian piiiiiiiiiiiiiiitkä! Lyhensin, oli liian leeeeeeeeeeveä! Arg! Mutta sitten, kolmas kerta toden sanoi: taitoin huivin pitkittäin kaksin kerroin ja ompelin, tuli toimiva.  Halusin huiviin vielä jotakin, ja kierrätettyjä paljettiprinttejä minulla on aina jemmassa. Ompelin huivin päihin kimaltelevat "LIVE" ja "LOVE" -sanat. Ja näin tästä huivista tuli punaisen, harmaan ja blingblingin ansiosta ihan täydellinen kaulaliina joulun odotukseen!

Sateisen päivän asu: sienihuppari kirppikseltä

Ostin taannoin itsepalvelukirppikseltä kahdella eurolla ihastuttavaa sienikangasta olevan hupparin. Puserossa oli kokomerkintä XL jonka perusteella arvelin sen olevan tehdastuotantoa. Kotona tarkempi tutkiskelu sai minut tekemään päätelmän, että huppari olisi kuitenkin taitavan ompelijan itse tekemä. Edulliselle kahden euron hinnallekin löytyi selitys: kankaassa oli tekovirhe (valkoinen raita), mutta onneksi se jää kokolailla piiloon hupparin taskun alle.

Ajattelin säästellä puseron käyttöä sienikauteen, mutta en malttanut, vaan valitsin sen tänään sateisen päivän asukseni yhdessä vihreiden collegehousujen ja vaaleanpunaisen Muumi-hatun kanssa. Kalastava Muumi -hattu on alennusmyyntiostos toissasyksyltä: sain 17 euroa maksaneen hatun päivittäistavaramyymäläni alelaarista vain viidellä eurolla!






Kommentit

Suositut tekstit