Siirry pääsisältöön

Videot

Laukku kahdella hihnalla

Kirppikseltä parilla eurolla ostetussa Globe Hopen kehyslaukussa oli vihreä, hankalan mittainen kantohihna. Se ei ylttänyt yliolan ja kädessä roikotettuna puolestaan kassi laahasi maata.  Irroitin laukun hihnan ja tuunasin siihen jatkeet Aarikan helmistä. Näitä puuhelmiä olen joskus ostanut suuren pussillisen kirppikseltä. Toisen kantohihnan ompelin pätkästä oranssia kangasta, koska se sopii hyvin laukun virkattuun koristeeseen. Laukun käyttö monipuolistui hurjasti näinkin pienellä tuunauksella.

Ulkoiluvaatteet kirppislöytöinä

Kevään ulkoiluvaatteeni ovat löytöjä kirppiksiltä: housut UFFin tasarahapäiviltä ja takki itsepalvelukirppikseltä. Vaaleanpunainen ulkoilutakki on merkkiä Raiski ja maksoin siitä 17 euroa, mikä kyllä on minulle jo kipurajoilla oleva kirppishinta. Takki oli kuitenkin erittäin siistissä kunnossa, vaikutti lähes käyttämättömältä ja istui päälleni hyvin, joten tein hankinnan.

Tummansiniset ulkoiluhousut ovat merkkiä Luhta ja ne ovat löytyneet jo pari vuotta sitten  tasarahapäiviltä hintaan 2 euroa. Housut ovat vajaamittaiset, joten neuloin niiden kanssa käytettäväksi jämälangoista raidalliset säärystimet. Lankoina tuttu ja turvallinen Seiskaveikka, väreinä tummansininen ja pätkävärjätty pastellivärinen lanka. Sain vielä langat riittämään kynsikkäisiinkin. 







Kommentit

Suositut tekstit