Siirry pääsisältöön

Videot

Tuulitakin suurentaminen: kiila takapuoleen

Ostin kirpputorilta kahdella eurolla räikeänoranssin Adidaksen tuulitakin. Se oli malliltaan pitkä ja kapea, mutta ajattelin, että käyttäisin sitä kääntämällä aina helmaa sisäänpäin. No eihän se idea liikkuessa toiminut! En halunnut suurentaa takkia sivukiiloilla, koska takin taskujen vuoksi taitoni ei siihen olisi riittänyt. Leikkasin julmasti takkiin selkään halkion ja ompelin siihen kolmionmuotoisen kiilan. Koska takki oli jo muutenkin huomiovärinen, päätin lisätä näkyvyyttä vielä entisestään: käytin kiilakankaana heijastinkangasta. Kiilan kärki jäi ommellessa rumasti hieman rypylle, joten piilotin kauneusvirheen hopeanvärisellä napilla. Tuunasin takkia vielä lisää hopeanvärisillä yksityiskohdilla: lisäsin napit taskunsuihin koristeiksi, nyörinpäähylsyt helmaan ja huppuun sekä kiristimet helmanyöriin.

Suuritöinen ketjuhuivi valmistui Prahassa

Minulla on valmistunut käsitöitä nyt hitaampaan tahtiin, sillä aloitin kuukausi sitten neulomaan ketjuhuivia, joka osoittautui arviotani työläämmäksi. Jouduin ottamaan keskeneräisen työn mukaani Prahaan ja ketju valmistui vihdoin eilen. 

Neuloin punavalkoisia "donitseja" yhteensä 66 kappaletta. Luku tulee kannattamani jalkapallojoukkueen 1FC Union Berliinin perustamisvuodesta ja huivi tulee tietenkin minulle stadionikäyttöön peleihin. Minulla kului puoli tuntia yhden rinkulan neulomiseen, eli ketjun työtuntimääräksi tuli 33 tuntia!











Kommentit

Suositut tekstit