Siirry pääsisältöön

Videot

T-paitaan pitkät hihat huivista

Haluan kesällä suojautua liialta auringolta ja tein helpon tuunauksen hihattomaan t-paitaan: leikkasin ensin ohuen huivin puoliksi, sen jälkeen leikkasin t-paidan sivuja auki huivin mitalta, sitten ompelin huivinpalat kiinni paitaan ja lopuksi kuminauhakuja hihansuihin ja kuminauhalla kiristys sopivaksi. T-paitaan tuli helposti hauskat, väljät puhvihihat, jotka eivät huivikankaan ohuuden vuoksi ole kuumat. T-paidan sivujen avaaminen toi myös väljyyttä hiukan naftiin puseroon, joka alunperin on löytö kirppiksen "saa ottaa" -laatikosta.

Ivana Helsinki tulppaanilaukkuun korumainen hihna

Kirppikseltä löytyneessä Ivana Helsinki tulppaanilaukussa oli alkuperäisenä hihnana hopeanvärinen metalliketju. En tykännyt käyttää laukkua ketjun kanssa, se pureutui mielestäni ikävästi olkapäähän ja olenkin käyttänyt laukkua mustan nahkahihnan kanssa.

Musta hihna on kuitenkin kauniiseen laukkuun melkoisen tylsä, joskin käytännöllinen vaihtoehto. Halusin myös juhlavamman version, joten askartelin korumaisen hihnan kirppikseltä ostetuista puuhelmistä (epäilen helmien olevan Aarikkaa), ketjunpätkästä, avainrinkuloista ja mustasta nailonnyöristä. 






Kommentit

Suositut tekstit