Siirry pääsisältöön

Videot

Kasvavia villasukkia

Sain ilokseni neuloa villasukkia kahdelle uudelle tulokkaalle. Vinkkinä kuulin, että "olisi kiva jos jemmassa olisi isompiakin sukkia tulevaisuutta varten". Neuloin molemmille pienokaisille kahdet sukat, joista toinen pari pienempi ja toinen "kasvanut". Kirjaan tänne blogiin lähinnä itselleni ylimalkaiset ohjeet, jotta muistan tulevaisuudessa käyttämäni silmukkamäärät. Huom! Minulla on väljä neulomiskäsiala ja käytän aina langan ohjetta ohuempia puikkoja. Pienemmät sukat: 32 silmukkaa, varsi 2 oikein, 2 nurin joustinneulosta 30 kerrosta. Sukkaosassa 32 kerrosta suoraa neulosta, sitten kärkikavennus ja päättely. Sukkaosan pituus 15 cm. Isommat sukat: 36 silmukkaa, varsi 3 oikein, 3 nurin joustinneulosta 40 kerrosta. Sukkaosassa 40 kerrosta suoraa neulosta, sitten kärkikavennus ja päättely. Sukkaosan pituus 19 cm.

Mukilöytöjä lasinkeräyksestä

Ulkoillessani kurkistan aina reitilleni sattuviin metallinkeräysastioihin sillä keräilen peltirasioita. Omalla asuinalueellani metallin ja lasin keräys on yhdistetty samaan, suureen astiaan; materiaalit erottaa toisistaan väliseinä, joten kannen aukaistuaan näkee molempiin lohkoihin. 

Eilisellä kävelylenkilläni silmiini osui erään lajittelupöntön lasipuolelta kolme keramiikkamukia. Niitähän ei muuten edes saa laittaa lasinkeräykseen! Kaivelin mukit esiin - ja ne kaikki olivatsiistejä ja ehjiä. Vaikka kotini astiakaappi pursuaa, otin mukit silti mukaani, sillä ne olivat niin hauskoja. Kalamukille on jo uusi sijoituspaikka tiedossa, se viedään mieheni kalastusta harrastavalle sukulaiselle. Mustikkamukin annan mahdollisesti innokkaalle marjastajaystävälleni ja punavalkoinen Espanjamuki, no sehän on pakko pitää itse, koska punavalkoisuus on taloudessamme aina tapetilla oleva väriyhdistelmä (1 FC Union Berlinin värit).






Kommentit

Suositut tekstit