Siirry pääsisältöön

Videot

Muoviroskasta tulppaanikorvikset

Kauniin punainen shampoopullo tyhjeni ja siitä lähti helposti nykäisemällä tuotetarrat irti. Eipä muuta kuin askartelemaan, tästä muoviroskasta piti ehdottomasti tehdä korvikset! Piirsin pahvinpalalle (joka sekin oli roska) tyylitellyn tulppaanin ja leikkasin sen kaavaksi, jonka avulla piirsin kuvion muoviin. Leikkasin tulppaanit irti muovinpaloista ja huolittelin reunat nopeasti sytkärillä. Huom! Sytkärin kanssa pitää olla tarkkana, ettei muovi sula liikaa, suosittelen kokeilemaan hukkapalaan ensin!  Ripustin tulppaaneihini violetit lasihelmet ja kiinnitin korvakorukoukut - valmista tuli! Korurasiaksi korviksille kätköistäni löytyi joskus kirppikseltä ostettu ja vaille käyttöä jäänyt pyöreä Rooma-aiheinen peltirasia.

"Superwoman Roosa nauha" -korvikset

Parhaillaan vietetään Roosa nauha kuukautta ja tänä vuonna teemana on huonoennusteiset syövät. Menetin äitini kymmenen vuotta sitten tällaiselle syövälle - hän kuoli vain kuukauden kuluttua diagnoosista.

Äitini rakasti sekä korvakoruja että vaaleanpunaista väriä. Minulle oli tullut hänen jäämistöstään metallinen Roosa nauha hela, jota olen pitänyt pienen kassalippaan avaimessa. Löysin sekalaisesta koruaskartelutarvikelaatikostani Superwomanin logon, joka oli hyvin samanoloinen Roosa nauha helani kanssa. Ja siitä se ajatus sitten lähti: "Superwoman  Roosa nauha" -korvikseni äidin muistolle.





Kommentit

  1. Menetin vastaavalla tavalla äitini, alle 2,5 kk diagnoosista 1/2013. Syöpä löytyi liian myöhään. Osanottoni sinulle.

    VastaaPoista
  2. Lämmin osanottoni myös sinulle, Taina.

    VastaaPoista

Lähetä kommentti

Suositut tekstit