Siirry pääsisältöön

Videot

Riipuskalenterin luukku 13

Hopeinen Sarpanevan Kelo-sarjan riipus kirkkaalla vuorikristallilla. Tämä pieni riipus on löytö Tammelantorilta kirppismyyjältä hintaan 3 euroa. Riipus oli ostettaessa hyvin tummunut, puhdistin sen maltillisesti hopean kiillotusliinalla.

Heijastinnauhaa hihoihin

Marraskuun toista lauantaita mainostetaan vuoden harmaimmaksi päiväksi. Tiettyä tuotettahan siinä markkinoidaan, mutta viime päivinä harmaudessa on kyllä ollut vinha perä. Olin eräänä iltana auton kyydissä ja kauhistuin, kuinka huonosti jalankulkija näkyy ellei hänellä ole heijastinta.

Heijastimen käytön tarpeellisuuden tietänee jokainen, mutta sen verran tärkeästä asiasta on kyse, että postaan kuvat ulkoilutakistani, johon ompelin hihoihin heijastinnauhaa. Hukkaan helposti vaatteisiin klipseillä kiinnitettävät heijastimet, joten minulle toimivin ratkaisu on tällainen ommeltava heijastinnauha - olkoonkin, että se saa vaatteen näyttämään työasulta, mutta turvallisuus ennen kaikkea.





Kommentit

Suositut tekstit