Riipuskalenterin luukku 6
Itsenäisyyspäivän kunniaksi luukusta löytyy Kalevala Korun Vanamo riipus. Koru on hopeisessa pannassa, mutta sen voi pujottaa myös ketjuun. Tämä Vanamo on löytynyt kirppikseltä parillakymmenellä eurolla.
Marraskuun toista lauantaita mainostetaan vuoden harmaimmaksi päiväksi. Tiettyä tuotettahan siinä markkinoidaan, mutta viime päivinä harmaudessa on kyllä ollut vinha perä. Olin eräänä iltana auton kyydissä ja kauhistuin, kuinka huonosti jalankulkija näkyy ellei hänellä ole heijastinta.
Heijastimen käytön tarpeellisuuden tietänee jokainen, mutta sen verran tärkeästä asiasta on kyse, että postaan kuvat ulkoilutakistani, johon ompelin hihoihin heijastinnauhaa. Hukkaan helposti vaatteisiin klipseillä kiinnitettävät heijastimet, joten minulle toimivin ratkaisu on tällainen ommeltava heijastinnauha - olkoonkin, että se saa vaatteen näyttämään työasulta, mutta turvallisuus ennen kaikkea.
Kommentit
Lähetä kommentti