Siirry pääsisältöön

Videot

Kassituunaus: "Kesäperhonen"

Olen kertonut "lahjoitetaan" laatikoista löytämistäni huonokuntoisista vaatteista talteen ottamistani paljettikuvioista, joita kierrätän sopiviin tuunauksiini. Katsokaapa joskus täysin loppuunkuluneita trikoopaitoja, joissa on paljettiprintti: hyvin usein se printti on säilynyt kuin uutena! Koska olen "kassialma" tuunaan usein näillä paljetti-ihanuuksilla kasseja. Nyt käyttöön pääsi suurikokoinen kääntöpaljettiperhonen - haa, niin suuri, että sain mustan, vahvan kangaskassin jättikokoisen mainoslogon piilotettua.

Joulukorviksia

Ylihuomenna alkaa joulukuu ja ainakin itselläni se tarkoittaa sitä, että jouluisille korvakoruille tulee käyttöä. En ole vähään aikaan askarrellut korviksia, joten puuha oli mukavaa vaihtelua. Tein kaksi paria joulukorvakoruja materiaaleista, joita sattui korutarvikelaatikostani löytymään.

Ensimmäisenä valmistuivat tonttukorvikset muutamista helmistä ja punaisista joulukelloista, jotka soveltuivat tonttuhatuiksi. Kiinnitin vielä kulkuset korvakorukoukkujen juureen, mutta lopputulos oli tönkkö ja irrotin kulkuset. Halusin kuitenkin käyttää nämä pienet kulkuset ja siitä syystä syntyi toinen korvispari vihreällä helmellä ja helisevällä kulkusella. 











Kommentit

Suositut tekstit