Siirry pääsisältöön

Videot

Avaimenperistä riipuksia

Olettekos huomanneet, että avaimenperistä saa hauskoja riipuksia! Avainrinkula vain pois ja tilalle ketju, korunyöri tai nahkanauha. Itse "keräilen" avaimenperiä matkakohteista: ne eivät montaa euroa maksa ja riipuksina ovat mukavia matkamuistoja. Kuvissani on Minni Hiiri, avaimenperä, jonka äitini toi minulle Amerikasta ja Fiskarsin kirves, messuilta saatu avaimenperä. 

Kukkivia kirppislöytöjä

Minulle on joskus käynyt niin, että kivat kirppislöydöt seuraavat toisiaan, ja juuri niin tapahtui tämän viikon alussa. Maanantaina tekemälläni kirppiskierroksella löysin hehkuvissa väreissä olevan kukkajakun, bomber-takiksi tätä kai voisi sanoa. Hinta oli vain kaksi euroa.

Tiistaina kävin kiertämässä saman kirppiksen kuin maanantainakin - ja löysin kukkabomberiin täydellisesti sopivan kukkahuivin! Kyseessä ei ollut sama itsepalvelumyyntipöytä, jolta takin olin löytänyt, eli tämä oli aivan puhdasta sattumaa. Huivin hinta oli 1,20 euroa. 

Kukallisia vaatteita ja asusteita käytän harvemmin, koska en toivo Hyacint Bucket -efektiä, mutta nämä mustapohjaiset kukkaihanuudet ovat kyllä sellaisia, että tulen käyttämään niitä yhdessä - olkoonkin sitten Hyacint tai ei!






Kommentit

Lähetä kommentti

Suositut tekstit