Siirry pääsisältöön

Videot

Aarikan laukku kolmella hihnavaihtoehdolla

Sain anopiltani Aarikan kehyslaukun, jonka hän oli saanut lehtitilauslahjana. Laukku on kaunis neutraali beige klassisella Aarikan pässikuviolla. Laukun mukana tuli pitkä, irroitettava musta olkahihna.  Pidän tällaisesta laukkumallista, mutta haluan kantaa sitä myös "käsikynkässä" lyhyemmällä hihnalla. Tähän oli helppo ratkaisu: ompelin lyhyen hihnan.  Askartelin vielä mustista Aarikan kierrätetyistä helmistä jatkopalan (joka toimii halutessani myös avaimenperänä). Näin minulla on kolme erilaista hihnavaihtoehtoa laukkuun.

Hame kirppikseltä ja pusero "Lahjoitetaan" -löytönä

Muutama vuosi sitten ostin kirppikseltä parilla eurolla vaaleanpunasävyisen kukkahameen, jota en ole käyttänyt vielä kertaakaan, koska minulla ei ole ollut siihen mieleistä puseroa. Hame on sellainen, että se tarvitsee parikseen mahdollisimman simppelin ja vähäeleisen yläosan.

Viininpunainen paitapusero löytyi tammikuussa "Lahjoitetaan"-löytönä. Puserossa oli kauluksessa nuhraantunut nyöri, jonka otin pois, mielestäni paita ei edes sitä tarvitse. Muutoin vaate oli hyväkuntoinen. Sain tästä paidasta yläosan vaaleanpunaiselle kukkahameelleni.




 


Kommentit

Suositut tekstit