Siirry pääsisältöön

Videot

Kasvavia villasukkia

Sain ilokseni neuloa villasukkia kahdelle uudelle tulokkaalle. Vinkkinä kuulin, että "olisi kiva jos jemmassa olisi isompiakin sukkia tulevaisuutta varten". Neuloin molemmille pienokaisille kahdet sukat, joista toinen pari pienempi ja toinen "kasvanut". Kirjaan tänne blogiin lähinnä itselleni ylimalkaiset ohjeet, jotta muistan tulevaisuudessa käyttämäni silmukkamäärät. Huom! Minulla on väljä neulomiskäsiala ja käytän aina langan ohjetta ohuempia puikkoja. Pienemmät sukat: 32 silmukkaa, varsi 2 oikein, 2 nurin joustinneulosta 30 kerrosta. Sukkaosassa 32 kerrosta suoraa neulosta, sitten kärkikavennus ja päättely. Sukkaosan pituus 15 cm. Isommat sukat: 36 silmukkaa, varsi 3 oikein, 3 nurin joustinneulosta 40 kerrosta. Sukkaosassa 40 kerrosta suoraa neulosta, sitten kärkikavennus ja päättely. Sukkaosan pituus 19 cm.

Pirput Parput - Marilöytö kirppikseltä

Kävin viime perjantaina kiertämässä pikaisesti Hervannassa olevan itsepalvelukirppiksen. Koska olin käynyt samalla kirppiksellä jo aiemmin viikolla, silmäilin pöytiä vain ylimalkaisesti, enkä ollut etsimässä mitään. Ja silloinhan sitä löytääkin kun mitään ei ole hakemassa! 

Eräässä pöydässä roikkuva laukku pisti silmääni kuosinsa vuoksi - tunnistin sen Marimekon "Pirput Parput" kankaaksi. Otin laukun ja tutkin sitä tarkemmin: joku oli itse ommellut sen markiisikankaasta. Kassi oli siistissä kunnossa ja huolellisesti tehty. Ja entäpä sitten hinta? Vain kaksi euroa! Arvaatte varmaan, ettei ostopäätöstä tarvinnut miettiä.





Kommentit

Suositut tekstit