Siirry pääsisältöön

Videot

Riipuskalenterin luukku 9

Hopeinen kukkariipus, jota käytän todella paljon, joko ketjussa tai nahkanauhassa. Ostin riipuksen eräästä jo arkistoidusta FB-koruryhmästä, jossa olin aikoinaan aktiivinen sekä ostajana että myyjänä. Tästä riipuksesta maksoin postikuluineen noin 15 euroa.

Pirput Parput - Marilöytö kirppikseltä

Kävin viime perjantaina kiertämässä pikaisesti Hervannassa olevan itsepalvelukirppiksen. Koska olin käynyt samalla kirppiksellä jo aiemmin viikolla, silmäilin pöytiä vain ylimalkaisesti, enkä ollut etsimässä mitään. Ja silloinhan sitä löytääkin kun mitään ei ole hakemassa! 

Eräässä pöydässä roikkuva laukku pisti silmääni kuosinsa vuoksi - tunnistin sen Marimekon "Pirput Parput" kankaaksi. Otin laukun ja tutkin sitä tarkemmin: joku oli itse ommellut sen markiisikankaasta. Kassi oli siistissä kunnossa ja huolellisesti tehty. Ja entäpä sitten hinta? Vain kaksi euroa! Arvaatte varmaan, ettei ostopäätöstä tarvinnut miettiä.





Kommentit

Suositut tekstit