Siirry pääsisältöön

Videot

Muoviroskasta tulppaanikorvikset

Kauniin punainen shampoopullo tyhjeni ja siitä lähti helposti nykäisemällä tuotetarrat irti. Eipä muuta kuin askartelemaan, tästä muoviroskasta piti ehdottomasti tehdä korvikset! Piirsin pahvinpalalle (joka sekin oli roska) tyylitellyn tulppaanin ja leikkasin sen kaavaksi, jonka avulla piirsin kuvion muoviin. Leikkasin tulppaanit irti muovinpaloista ja huolittelin reunat nopeasti sytkärillä. Huom! Sytkärin kanssa pitää olla tarkkana, ettei muovi sula liikaa, suosittelen kokeilemaan hukkapalaan ensin!  Ripustin tulppaaneihini violetit lasihelmet ja kiinnitin korvakorukoukut - valmista tuli! Korurasiaksi korviksille kätköistäni löytyi joskus kirppikseltä ostettu ja vaille käyttöä jäänyt pyöreä Rooma-aiheinen peltirasia.

"Porkkanapuput" -korvistuunaus

Minulla oli pätkä vihreää 3D-tulostettua ketjua, jonka olen saanut joiltakin messuilta. Muistan, kuinka kyseinen näytteilleasettaja halusi messuvieraiden testaavan ketjunpätkillä 3D-tulosteen lujuutta: ketjua ei tosiaankaan saanut käsin kiskomalla poikki.

Sitkeä ketju innosti korvisaskarteluun. Ketju venyi ja jousti, joten vedin sen kokeeksi oranssin puuhelmen läpi - ja sinnehän ketju sitten jysähti kiinni. Leikkasin ketjun sivuleikkureilla poikki ja pujotin pätkän toiseen oranssiin helmeen. Kokeilu näytti aivan vihreänaattisilta porkkanoilta!

Askartelu olisi ollut jo tällaisenaan sopiva korvakorupariksi, mutta muistin, että minulla on pieniä pupuriipuksia. Kiinnitin puput ketjujen päihin "porkkanoita" kärkkymään.



Kommentit

Suositut tekstit