Siirry pääsisältöön

Videot

Muoviroskasta tulppaanikorvikset

Kauniin punainen shampoopullo tyhjeni ja siitä lähti helposti nykäisemällä tuotetarrat irti. Eipä muuta kuin askartelemaan, tästä muoviroskasta piti ehdottomasti tehdä korvikset! Piirsin pahvinpalalle (joka sekin oli roska) tyylitellyn tulppaanin ja leikkasin sen kaavaksi, jonka avulla piirsin kuvion muoviin. Leikkasin tulppaanit irti muovinpaloista ja huolittelin reunat nopeasti sytkärillä. Huom! Sytkärin kanssa pitää olla tarkkana, ettei muovi sula liikaa, suosittelen kokeilemaan hukkapalaan ensin!  Ripustin tulppaaneihini violetit lasihelmet ja kiinnitin korvakorukoukut - valmista tuli! Korurasiaksi korviksille kätköistäni löytyi joskus kirppikseltä ostettu ja vaille käyttöä jäänyt pyöreä Rooma-aiheinen peltirasia.

Pääsiäiskalenteri: 2. pääsiäispäivä

Pääsiäisen lopettavan maanantain nimi on vain: 2. pääsiäispäivä. Tälle päivälle en etsimisestä huolimatta löytänyt mitään muuta nimeä. Päivä on arkipyhä. 

Pääsiäiskalenterin viimeinen luukku pitää sisällään pienet lintukynttilänjalat. Ne ovat löytyneet kirpputorilta jo markka-aikana, hintaa en enää muista. Linnut ovat mustaa metallia ja niiden "vatsoja" koristavat pyöreät lasit; toisella keltainen ja toisella vihreä. Lintujen pohjassa lukee "Ystad-Metall, made in Sweden". Ruotsinkielinen Wikipedia kertoo kyseisen yrityksen suuruuden ajan olleen 1920-1960 -luvuilla. Vuonna 1969 yritys liitettiin toiseen firmaan ja nimi vaihtui. Näillä tiedoilla päätellen linnut ovat yli 50 vuotta vanhoja! Tipuset laitetaan meillä esille joulukoristeiden pois keräämisen jälkeen (joka joskus saattaa tapahtua vasta helmikuussa, hups!) ja esillä ne saavat olla siihen siihen asti kunnes taas väistyvät joulukoristeita. 







Kommentit

Suositut tekstit