Siirry pääsisältöön

Videot

Aarikan laukku kolmella hihnavaihtoehdolla

Sain anopiltani Aarikan kehyslaukun, jonka hän oli saanut lehtitilauslahjana. Laukku on kaunis neutraali beige klassisella Aarikan pässikuviolla. Laukun mukana tuli pitkä, irroitettava musta olkahihna.  Pidän tällaisesta laukkumallista, mutta haluan kantaa sitä myös "käsikynkässä" lyhyemmällä hihnalla. Tähän oli helppo ratkaisu: ompelin lyhyen hihnan.  Askartelin vielä mustista Aarikan kierrätetyistä helmistä jatkopalan (joka toimii halutessani myös avaimenperänä). Näin minulla on kolme erilaista hihnavaihtoehtoa laukkuun.

Pääsiäiskalenteri: lankalauantai

Pääsiäisviikon lauantaita kutsutaan nimellä lankalauantai. Nimen uskotaan tulleen siitä, että tänä päivänä talven aikana kehrätyt langat pestiin ja värjättiin. Nimen tausta ei kuitenkaan liity lankoihin, vaan se on peräisin muinaisruotsin pitkäperjantaita tarkoittavasta sanasta "langa freadagher", joka käännettiin suomen vanhaan kirjakieleen sanaksi "lankaperjantai". Sittemmin sana on liitetty lauantaihin sen sopivan soinnun vuoksi.
(Lähteet: juhlapyhät.fi -sivusto ja Wikipedia)

Lankalauantaina löytyy tietenkin langasta tehtyjä asioita: keväiset sukat ja säärystimet. Tätä settiä käytän väriensä vuoksi keväisin, ja mikä olisikaan sopivampi päivä ottaa ne käyttöön kuin lankalauantai! Minulla on lämpimät talvikengät, joihin ei mahdu - eikä tarvitsekaan - villasukat, joten käytän kenkien kanssa vain säärystimiä. Sisällä on sitten mukava pukea säärystinten pariksi lyhytvartiset villasukat. Kotosalla käytän nimittäin hametta ja sen kanssa pitkävartisia sillasukkia tai lyhyet sukat ja säärystimet -yhdistelmää.






Kommentit

Suositut tekstit