Siirry pääsisältöön

Videot

Avaimenperistä riipuksia

Olettekos huomanneet, että avaimenperistä saa hauskoja riipuksia! Avainrinkula vain pois ja tilalle ketju, korunyöri tai nahkanauha. Itse "keräilen" avaimenperiä matkakohteista: ne eivät montaa euroa maksa ja riipuksina ovat mukavia matkamuistoja. Kuvissani on Minni Hiiri, avaimenperä, jonka äitini toi minulle Amerikasta ja Fiskarsin kirves, messuilta saatu avaimenperä. 

Pääsiäiskalenteri: lankalauantai

Pääsiäisviikon lauantaita kutsutaan nimellä lankalauantai. Nimen uskotaan tulleen siitä, että tänä päivänä talven aikana kehrätyt langat pestiin ja värjättiin. Nimen tausta ei kuitenkaan liity lankoihin, vaan se on peräisin muinaisruotsin pitkäperjantaita tarkoittavasta sanasta "langa freadagher", joka käännettiin suomen vanhaan kirjakieleen sanaksi "lankaperjantai". Sittemmin sana on liitetty lauantaihin sen sopivan soinnun vuoksi.
(Lähteet: juhlapyhät.fi -sivusto ja Wikipedia)

Lankalauantaina löytyy tietenkin langasta tehtyjä asioita: keväiset sukat ja säärystimet. Tätä settiä käytän väriensä vuoksi keväisin, ja mikä olisikaan sopivampi päivä ottaa ne käyttöön kuin lankalauantai! Minulla on lämpimät talvikengät, joihin ei mahdu - eikä tarvitsekaan - villasukat, joten käytän kenkien kanssa vain säärystimiä. Sisällä on sitten mukava pukea säärystinten pariksi lyhytvartiset villasukat. Kotosalla käytän nimittäin hametta ja sen kanssa pitkävartisia sillasukkia tai lyhyet sukat ja säärystimet -yhdistelmää.






Kommentit

Suositut tekstit