Siirry pääsisältöön

Videot

T-paitaan pitkät hihat huivista

Haluan kesällä suojautua liialta auringolta ja tein helpon tuunauksen hihattomaan t-paitaan: leikkasin ensin ohuen huivin puoliksi, sen jälkeen leikkasin t-paidan sivuja auki huivin mitalta, sitten ompelin huivinpalat kiinni paitaan ja lopuksi kuminauhakuja hihansuihin ja kuminauhalla kiristys sopivaksi. T-paitaan tuli helposti hauskat, väljät puhvihihat, jotka eivät huivikankaan ohuuden vuoksi ole kuumat. T-paidan sivujen avaaminen toi myös väljyyttä hiukan naftiin puseroon, joka alunperin on löytö kirppiksen "saa ottaa" -laatikosta.

Pääsiäiskalenteri: lankalauantai

Pääsiäisviikon lauantaita kutsutaan nimellä lankalauantai. Nimen uskotaan tulleen siitä, että tänä päivänä talven aikana kehrätyt langat pestiin ja värjättiin. Nimen tausta ei kuitenkaan liity lankoihin, vaan se on peräisin muinaisruotsin pitkäperjantaita tarkoittavasta sanasta "langa freadagher", joka käännettiin suomen vanhaan kirjakieleen sanaksi "lankaperjantai". Sittemmin sana on liitetty lauantaihin sen sopivan soinnun vuoksi.
(Lähteet: juhlapyhät.fi -sivusto ja Wikipedia)

Lankalauantaina löytyy tietenkin langasta tehtyjä asioita: keväiset sukat ja säärystimet. Tätä settiä käytän väriensä vuoksi keväisin, ja mikä olisikaan sopivampi päivä ottaa ne käyttöön kuin lankalauantai! Minulla on lämpimät talvikengät, joihin ei mahdu - eikä tarvitsekaan - villasukat, joten käytän kenkien kanssa vain säärystimiä. Sisällä on sitten mukava pukea säärystinten pariksi lyhytvartiset villasukat. Kotosalla käytän nimittäin hametta ja sen kanssa pitkävartisia sillasukkia tai lyhyet sukat ja säärystimet -yhdistelmää.






Kommentit

Suositut tekstit