Siirry pääsisältöön

Videot

Tuulitakin suurentaminen: kiila takapuoleen

Ostin kirpputorilta kahdella eurolla räikeänoranssin Adidaksen tuulitakin. Se oli malliltaan pitkä ja kapea, mutta ajattelin, että käyttäisin sitä kääntämällä aina helmaa sisäänpäin. No eihän se idea liikkuessa toiminut! En halunnut suurentaa takkia sivukiiloilla, koska takin taskujen vuoksi taitoni ei siihen olisi riittänyt. Leikkasin julmasti takkiin selkään halkion ja ompelin siihen kolmionmuotoisen kiilan. Koska takki oli jo muutenkin huomiovärinen, päätin lisätä näkyvyyttä vielä entisestään: käytin kiilakankaana heijastinkangasta. Kiilan kärki jäi ommellessa rumasti hieman rypylle, joten piilotin kauneusvirheen hopeanvärisellä napilla. Tuunasin takkia vielä lisää hopeanvärisillä yksityiskohdilla: lisäsin napit taskunsuihin koristeiksi, nyörinpäähylsyt helmaan ja huppuun sekä kiristimet helmanyöriin.

Tuubihuivista monikäyttöisempi yhdellä saumalla

Muistatteko, kun kymmenkunta vuotta sitten oli muotia trikooputkesta tehdyt tuubihuivit? Trikoota niissä oli reippaasti ja huivissa tunsi kuristuvansa kangaspaljouteen. Eipä ihme, että nämä muodin "helmet" päätyivät pian kirppispöydille - josta niitä yhä löytää hyvinkin edullisesti. Ja näitä huiveja kannattaa ostaa tuunaustarkoituksiin!

Löysin punavalkoraidallisen trikootuubihuivin kirppikseltä eurolla. Leikkasin kankaan auki ja ompelin siihen "olkasauman". Jätin tilaa pääaukolle ja avarsin sitä hieman. Ja siinäpä se: tuubihuivista tuli poncho. Tätä voi yhä käyttää myös huivina kun työntää "helmat" pääaukon läpi (kts. kuvat).












Kommentit

Suositut tekstit