Siirry pääsisältöön

Videot

Kassituunaus: "Kesäperhonen"

Olen kertonut "lahjoitetaan" laatikoista löytämistäni huonokuntoisista vaatteista talteen ottamistani paljettikuvioista, joita kierrätän sopiviin tuunauksiini. Katsokaapa joskus täysin loppuunkuluneita trikoopaitoja, joissa on paljettiprintti: hyvin usein se printti on säilynyt kuin uutena! Koska olen "kassialma" tuunaan usein näillä paljetti-ihanuuksilla kasseja. Nyt käyttöön pääsi suurikokoinen kääntöpaljettiperhonen - haa, niin suuri, että sain mustan, vahvan kangaskassin jättikokoisen mainoslogon piilotettua.

Mainoskassin tuunaus jämälangoilla

Kaapissani oli lojunut vuosia joiltakin messuilta saatu harmaa huopakassi. Sen toisella puolella oli suurikokoinen mainoslogo, joten kassi oli jäänyt käyttämättömäksi. Lankalaatikossani puolestaan pyöri pieniä jämälankanyttyröitä, joille en oikein keksinyt käyttöä. 

Päätin yhdistää kaksi "turhanpanttia" eli mainoskassin ja jämälangat: neuloin kaksinkertaisella langalla ainaoikein neulosta niin suuren kappaleen kuin lankoja riitti. Syntyneen palasen kiinnitin harmaaseen huopakassiin mainoslogon päälle. Ta-daa: uusi käsityökassi oli syntynyt!





Kommentit

Suositut tekstit