Siirry pääsisältöön

Videot

Kassituunaus: "Kesäperhonen"

Olen kertonut "lahjoitetaan" laatikoista löytämistäni huonokuntoisista vaatteista talteen ottamistani paljettikuvioista, joita kierrätän sopiviin tuunauksiini. Katsokaapa joskus täysin loppuunkuluneita trikoopaitoja, joissa on paljettiprintti: hyvin usein se printti on säilynyt kuin uutena! Koska olen "kassialma" tuunaan usein näillä paljetti-ihanuuksilla kasseja. Nyt käyttöön pääsi suurikokoinen kääntöpaljettiperhonen - haa, niin suuri, että sain mustan, vahvan kangaskassin jättikokoisen mainoslogon piilotettua.

Asustejoulukalenteri, luukku 23: pieni Marimekon logokassi

 



Aatonaaton kalenteriluukusta asusteena löytyy pieni, markiisikankainen Marimekon logokassi. Ostin sen Tampereen Keskustorin Moron peräkonttikirppikseltä reippaasti yli kymmenen vuotta sitten, olisiko ollut ihan ensimmäisiä Moron kirppiksiä - joka tapauksessa, nykyisen mallisia logokasseja ei vielä silloin ollut. 

En tiedä, onko tätä pientä kassimallia ollut lainkaan Marimekon myymälöissä, kassin minulle myynyt kirppismyyjä muisteli saaneensa sen jonkin Marimekon katalogin mukana. Googlaamalla en ole samanlaista löytänyt. Jos joku blogin lukijoista tietää, niin olisi ihanaa kuulla!

Aiempien vuosien joulukalentereiden aatonaaton luukkuihin pääset näistä linkeistä:
Punaisten laukkujen joulukalenteri

Kommentit

Suositut tekstit