Siirry pääsisältöön

Videot

T-paitaan pitkät hihat huivista

Haluan kesällä suojautua liialta auringolta ja tein helpon tuunauksen hihattomaan t-paitaan: leikkasin ensin ohuen huivin puoliksi, sen jälkeen leikkasin t-paidan sivuja auki huivin mitalta, sitten ompelin huivinpalat kiinni paitaan ja lopuksi kuminauhakuja hihansuihin ja kuminauhalla kiristys sopivaksi. T-paitaan tuli helposti hauskat, väljät puhvihihat, jotka eivät huivikankaan ohuuden vuoksi ole kuumat. T-paidan sivujen avaaminen toi myös väljyyttä hiukan naftiin puseroon, joka alunperin on löytö kirppiksen "saa ottaa" -laatikosta.

Parittomien korvisten paritusta

Ostelin ennen itsepalvelukirppiksiltä paljonkin korupusseja, jotka sisälsivät sekalaisia, usein rikkinäisiä koruja. Lähinnä askartelin niistä uusiokoruja ja ylimääräiset kierrätin eteenpäin kirppiksillä. 

Pusseissa oli lähes poikkeuksetta mukana parittomia korvakoruja, joista useimmiten tein riipuksia. Mukaan mahtui kuitenkin myös malleja, joita ei voinut muokata muuksi. Tässä postauksessa on kuusi sellaista korvakorua, joista sommittelin kolme eriparikorvisparia, nyt kun ne ovat muotia.












Kommentit

Suositut tekstit