Siirry pääsisältöön

Videot

Avaimenperistä riipuksia

Olettekos huomanneet, että avaimenperistä saa hauskoja riipuksia! Avainrinkula vain pois ja tilalle ketju, korunyöri tai nahkanauha. Itse "keräilen" avaimenperiä matkakohteista: ne eivät montaa euroa maksa ja riipuksina ovat mukavia matkamuistoja. Kuvissani on Minni Hiiri, avaimenperä, jonka äitini toi minulle Amerikasta ja Fiskarsin kirves, messuilta saatu avaimenperä. 

Jouluinen kaulaliinatuunaus

Minulla oli kaksi ikivanhaa akryylistä kaulaliinaa, punainen ja harmaa. Aikoinaan niitä oli tullut käytettyä, mutta ei enää, eeh, noin pariinkymmeneen vuoteen. En nyt sitten enää niitä halunnut kierrätykseen viedä kerran olin jo niitä vuosikymmenet säilönyt. 

Kokeilin aluksi yhdistää ne ompelemalla jättiläispitkäksi huiviksi. Ei toiminut, tuli aivan liian piiiiiiiiiiiiiiitkä! Lyhensin, oli liian leeeeeeeeeeveä! Arg! Mutta sitten, kolmas kerta toden sanoi: taitoin huivin pitkittäin kaksin kerroin ja ompelin, tuli toimiva. 

Halusin huiviin vielä jotakin, ja kierrätettyjä paljettiprinttejä minulla on aina jemmassa. Ompelin huivin päihin kimaltelevat "LIVE" ja "LOVE" -sanat. Ja näin tästä huivista tuli punaisen, harmaan ja blingblingin ansiosta ihan täydellinen kaulaliina joulun odotukseen!








Kommentit

Suositut tekstit