Siirry pääsisältöön

Videot

Paitatuunauksesta tuli susi

Pari viikkoa sitten kävin Tampereella järjestetyssä maailman suurimmassa (kyllä, näin järjestäjät paikanpäällä kuuluttivat) vaatteidenvaihtotapahtumassa Swap.  En etsinyt mitään tiettyä vaatetta, eniten minua kiinnosti löytää materiaalia päässäni muhiviin ompeluprojekteihin. Löysinkin muutamia "täsmätuotteita", kuten esimerkiksi ohutta leopardikuvioista kangasta olevan mekon. Leopardikangas pääsi ensimmäisenä uusiokäyttöön: tein siitä suuret hihat tavalliseen mustaan t-paitaan, johon lisäsin vielä jemmaamani susiprintin. Pidän tästä printistä, koska se sopii hyvin yhteen hopeisen puolikuu-riipukseni kanssa.

Kun silmälasien pitää sointua korviksiin

Tilaan eräästä nettikaupasta 1-3 paria silmälaseja vuosittain (lähilasit, kaukolasit ja joskus aurinkolasit voimakkuuksillani) ja yhden parin on ehdottomasti aina oltava musta tai musta-hopeinen.

Ja miksikö? Siksi, että minulla on paljon musta-hopeisia korvakoruja ja niihin pitää ehdottomasti olla sointuvat silmälasit! Viime vuoden puolella tilasin musta-hopeiset neliskanttiset kakkulat, ja nyt näytän minkä korvisten kanssa ne tulivat käyttöön.


Kolme paria vasemmalta lukien ovat Aarikkaa ja kaksi paria oikealta päin tuunattua Aarikkaa.
(Keskellä olevien korvisten hopeapallo heijastui kuvatessa oudosti kullanhohtoiseksi.)




Kommentit

Suositut tekstit