Siirry pääsisältöön

Videot

T-paitaan pitkät hihat huivista

Haluan kesällä suojautua liialta auringolta ja tein helpon tuunauksen hihattomaan t-paitaan: leikkasin ensin ohuen huivin puoliksi, sen jälkeen leikkasin t-paidan sivuja auki huivin mitalta, sitten ompelin huivinpalat kiinni paitaan ja lopuksi kuminauhakuja hihansuihin ja kuminauhalla kiristys sopivaksi. T-paitaan tuli helposti hauskat, väljät puhvihihat, jotka eivät huivikankaan ohuuden vuoksi ole kuumat. T-paidan sivujen avaaminen toi myös väljyyttä hiukan naftiin puseroon, joka alunperin on löytö kirppiksen "saa ottaa" -laatikosta.

Peace & Love korusetti (vuodelta 2016)

Peace & Love korusetti syntyi strassikoristeisen rauhanmerkkiriipuksen inspiroimana. Riipus tuli minulle kun ostin Berliinistä eräästä "rihkamakorukaupasta" askartelupussin. Pussi sisälsi vaillinaisia ja rikkinäisiä koruja, joita olen sitten uusiokäyttänyt tuunaamiini koruihin.

Peace & Love kaulakorussa käytin kahta hopeista Ristomatti Ratian sydänriipusta jotka ovat tulleet lehtitilauslahjoina. Muut osat ovat askartelupussista. Korvakorut - hopeiset Liisa Vitalit - ovat myöskin lehtitilauslahja. Korviksiin kiinnitin pienellä "avainrinkulalla" askartelupussista tulleet punaiset nallet.

Korutuunaus vuodelta 2016.

Kustannukset: hopeaosat lehtitilauslahjoja, muut osat askartelupussista joka maksoi 3 euroa.


Kommentit

Suositut tekstit