Siirry pääsisältöön

Videot

Kun silmälasien pitää sointua korviksiin

Tilaan eräästä nettikaupasta 1-3 paria silmälaseja vuosittain (lähilasit, kaukolasit ja joskus aurinkolasit voimakkuuksillani) ja yhden parin on ehdottomasti aina oltava musta tai musta-hopeinen. Ja miksikö? Siksi, että minulla on paljon musta-hopeisia korvakoruja ja niihin pitää ehdottomasti olla sointuvat silmälasit! Viime vuoden puolella tilasin musta-hopeiset neliskanttiset kakkulat, ja nyt näytän minkä korvisten kanssa ne tulivat käyttöön. Kolme paria vasemmalta lukien ovat Aarikkaa ja kaksi paria oikealta päin tuunattua Aarikkaa. (Keskellä olevien korvisten hopeapallo heijastui kuvatessa oudosti kullanhohtoiseksi.)

Tyhjä saippuakanisteri kangaspussukan sisäkorina

Taloudessamme käytetään kolmen litran kanistereissa myytävää nestemäistä saippuaa. Näitä tyhjentyneitä kanistereita olen käyttänyt milloin mihinkin tarkoitukseen. Nyt tein papiljoteilleni tällaisesta kanisterista säilytyskorin, mutta rumahan leikattu muoviastia sellaisenaan oli!

Kaivelin kankaitani ja löysin sopivan kokoisen palan Marimekon Kaakaopuu -kuosia. Ompelin kaksinkertaisen pussukan, pohjaan kulmat ja muoviastia papiljotteineen pussin sisään. Huomattavasti esteettisempää, vai mitä!







Kommentit

  1. Hei. Mihin muuhun olet kanistereita käyttänyt? :) Meillä olisi pari tyhjää, ja etsin vinkkejä niiden hyödyntämiseen.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Hei! Harmillisesti en kyllä ole keksinyt noille kanistereille muuta uusiokäyttöä.

      Poista

Lähetä kommentti

Suositut tekstit