Siirry pääsisältöön

Videot

Kierrätysmateriaalipipo

Tein Jonnan koukkuja -blogin  ohjeella isoäidinneliöpipon (tosin ohjeesta poiketen virkkasin vain 6 kpl isoäidinneliötä, tein niistä hieman suurempia). Käytin pipoon pelkästään kierrätettyä materiaalia: langat on purettu epäonnistuneista neuloksistani ja pipon vuori on muokattu kulahtaneesta trikoopiposta, joka aikoinaan löytynyt "saa ottaa" -laatikosta. Entuudestaan tiesin, että en osaa tehdä tupsua, joten tein pipoon hieman erilaisen "tupsun": askartelin Aarikan kierrätetyistä helmistä pampulaketjun, jonka päähän kiinnitin kruunun muotoisen heijastimen. Sen olen joskus löytänyt kadulta ja heijastimessa on rumahko keltainen värjäymä, mutta tässä kierrätysmateriaalipipossani se ei haittaa!

Paljettikoristeisen t-paidan suurentaminen

Keltaisesta hupparituunauksesta kertovassa postauksessani oli musta paljettikoriste, joka oli peräisin tästä topista, josta jäi jäljelle harmaata trikookangasta. Kangasta oli juuri sopiva määrä, jotta sain suurennettua sillä yhden takavuosien lempipaidoistani: mustan paljettikoristeisen t-paidan.

Mustassa t-paidassa on printtikuva, jonka päällä on läpinäkyviä paljetteja. Muistan ostaneeni puseron erään halpamyymälän alesta, hinta ei päätä huimannut ja ilmeisesti siksi se myöskään ei ole jäänyt mieleeni. Ystäväni viisikymppisjuhlissa kuitenkin käytin tätä puseroa ja osaksi siitä syytä en ole halunnut luopua vaatteesta vaikkei se enää vuosiin ole mahtunut päälleni. Vaan nytpä taasen suurennusoperaation jälkeen mahtuu!


Lisäsin harmaata trikoota paidan sivusaumoihin.


Siirsin paidan helmasta mustaa kangasta hihansuihin.

Viime viikolla ostamani sydänhuivi sopii yhteen paidan kanssa


Kommentit

Suositut tekstit