Siirry pääsisältöön

Videot

Kassituunaus: "Kesäperhonen"

Olen kertonut "lahjoitetaan" laatikoista löytämistäni huonokuntoisista vaatteista talteen ottamistani paljettikuvioista, joita kierrätän sopiviin tuunauksiini. Katsokaapa joskus täysin loppuunkuluneita trikoopaitoja, joissa on paljettiprintti: hyvin usein se printti on säilynyt kuin uutena! Koska olen "kassialma" tuunaan usein näillä paljetti-ihanuuksilla kasseja. Nyt käyttöön pääsi suurikokoinen kääntöpaljettiperhonen - haa, niin suuri, että sain mustan, vahvan kangaskassin jättikokoisen mainoslogon piilotettua.

Paljettikoristeisen t-paidan suurentaminen

Keltaisesta hupparituunauksesta kertovassa postauksessani oli musta paljettikoriste, joka oli peräisin tästä topista, josta jäi jäljelle harmaata trikookangasta. Kangasta oli juuri sopiva määrä, jotta sain suurennettua sillä yhden takavuosien lempipaidoistani: mustan paljettikoristeisen t-paidan.

Mustassa t-paidassa on printtikuva, jonka päällä on läpinäkyviä paljetteja. Muistan ostaneeni puseron erään halpamyymälän alesta, hinta ei päätä huimannut ja ilmeisesti siksi se myöskään ei ole jäänyt mieleeni. Ystäväni viisikymppisjuhlissa kuitenkin käytin tätä puseroa ja osaksi siitä syytä en ole halunnut luopua vaatteesta vaikkei se enää vuosiin ole mahtunut päälleni. Vaan nytpä taasen suurennusoperaation jälkeen mahtuu!


Lisäsin harmaata trikoota paidan sivusaumoihin.


Siirsin paidan helmasta mustaa kangasta hihansuihin.

Viime viikolla ostamani sydänhuivi sopii yhteen paidan kanssa


Kommentit

Suositut tekstit