Siirry pääsisältöön

Videot

Kassituunaus: "Kesäperhonen"

Olen kertonut "lahjoitetaan" laatikoista löytämistäni huonokuntoisista vaatteista talteen ottamistani paljettikuvioista, joita kierrätän sopiviin tuunauksiini. Katsokaapa joskus täysin loppuunkuluneita trikoopaitoja, joissa on paljettiprintti: hyvin usein se printti on säilynyt kuin uutena! Koska olen "kassialma" tuunaan usein näillä paljetti-ihanuuksilla kasseja. Nyt käyttöön pääsi suurikokoinen kääntöpaljettiperhonen - haa, niin suuri, että sain mustan, vahvan kangaskassin jättikokoisen mainoslogon piilotettua.

Fleecepuserosta kotitakki

Olin ottanut kierrätystapahtumasta itselleni luonnonvalkoisen fleecepuseron, jossa oli taskut ja kauluksessa lyhyt vetoketju. Pusero jäi käyttämättä koska se oli aavistuksen verran nafti ja sen vuoksi vaikea pukea päälle. Puseron etuosa oli tehty kahdesta kappaleesta ja siinä oli keskellä sauma. Ratkoin sauman auki ja kauluksen vetoketjun pois. 

Fleecepuseron kangas oli vakosamattimaisesti "jurmutettua" ja se sai vaatteen näyttämään retrolta - ja tokihan tämä pusero melko varmasti olikin peräisin ysäriltä. Pohdin pitkään, millaisella kankaalla suurentaisin puseron takiksi. Tilkkulaatikostani löytyi pala ehtaa 70-luvun froteeta, josta sain muotoiltua etuosaan juuri sopivan kokoiset lisäkappaleet. En tehnyt minkäänlaista kiinnitystä syystä että minulla ei ollut vetoketjua eikä sopivia nappeja, vaan jätin takin avonaiseksi kotitakiksi. 






Kommentit

Suositut tekstit