Siirry pääsisältöön

Videot

Riipuskalenterin luukku 13

Hopeinen Sarpanevan Kelo-sarjan riipus kirkkaalla vuorikristallilla. Tämä pieni riipus on löytö Tammelantorilta kirppismyyjältä hintaan 3 euroa. Riipus oli ostettaessa hyvin tummunut, puhdistin sen maltillisesti hopean kiillotusliinalla.

Viikonloppuasussa kierrätettyä ja tuunattua

Lupasin edellisessä postauksessani, että blogissani tullaan näkemään enemmänkin "päivän asu" -tekstejä, joten nyt lunastan lupaustani kertomalla viikonlopun asustani. 

Viikonloppu on sujunut kotosalla, joten sitä on ollut mukava viettää paksussa samettihameessa, jonka löysin viime syksynä Tampereella järjestetystä SWAP! vaatteidenvaihtotapahtumasta. Kyseinen tapahtuma oli kerrassaan mahtava ja toivon mukaan se järjestetään tänäkin vuonna! Sieltä vaihtoseteleillä "ostamani" tummanruskea samettihame on runsas, mutta siitä huolimatta kangas laskeutuu kauniisti ja hame on miellyttävä käyttää.

Hameen kanssa yläosaksi valikoitui pariinkin kertaan tuunauskäsittelyssä ollut huppari, jonka väreissä on tämän hetkistä suosikkiväriäni oranssia sekä hameen väriin sointuvaa ruskeaa. Suunnittelin, että ostan seuraavaksi oranssia lankaa ja neulon siitä kotisukat - sopisivat tähän asuun, jota aion käyttää nyt enemmänkin kotosalla näin talvella.







Kommentit

Suositut tekstit