Siirry pääsisältöön

Videot

Rauhanlintuset

Järjestelin ja lajittelin askartelutarvikkeitani ja pronssinväriseen kasaan kertyi korvisten tekoon inspiroivia osasia. Löysin Kalevala Korun ketjuttoman Lintunen-riipuksen ja toisen Lintusen, joka luultavasti ollut osa rannekorua sekä kaksi rauhanmerkkiä.  Näistähän piti ehdottomasti askarrella Rauhanlintuset! Simppeli homma, rauhanmerkit vaan lenkeillä roikkumaan Lintusiin ja vielä korviskoukut. Peilikuvaparia näistä ei tullut, mutta eipä se tuunauksissa haittaa!

Viikonloppuasussa kierrätettyä ja tuunattua

Lupasin edellisessä postauksessani, että blogissani tullaan näkemään enemmänkin "päivän asu" -tekstejä, joten nyt lunastan lupaustani kertomalla viikonlopun asustani. 

Viikonloppu on sujunut kotosalla, joten sitä on ollut mukava viettää paksussa samettihameessa, jonka löysin viime syksynä Tampereella järjestetystä SWAP! vaatteidenvaihtotapahtumasta. Kyseinen tapahtuma oli kerrassaan mahtava ja toivon mukaan se järjestetään tänäkin vuonna! Sieltä vaihtoseteleillä "ostamani" tummanruskea samettihame on runsas, mutta siitä huolimatta kangas laskeutuu kauniisti ja hame on miellyttävä käyttää.

Hameen kanssa yläosaksi valikoitui pariinkin kertaan tuunauskäsittelyssä ollut huppari, jonka väreissä on tämän hetkistä suosikkiväriäni oranssia sekä hameen väriin sointuvaa ruskeaa. Suunnittelin, että ostan seuraavaksi oranssia lankaa ja neulon siitä kotisukat - sopisivat tähän asuun, jota aion käyttää nyt enemmänkin kotosalla näin talvella.







Kommentit

Suositut tekstit