Siirry pääsisältöön

Videot

Kun silmälasien pitää sointua korviksiin

Tilaan eräästä nettikaupasta 1-3 paria silmälaseja vuosittain (lähilasit, kaukolasit ja joskus aurinkolasit voimakkuuksillani) ja yhden parin on ehdottomasti aina oltava musta tai musta-hopeinen. Ja miksikö? Siksi, että minulla on paljon musta-hopeisia korvakoruja ja niihin pitää ehdottomasti olla sointuvat silmälasit! Viime vuoden puolella tilasin musta-hopeiset neliskanttiset kakkulat, ja nyt näytän minkä korvisten kanssa ne tulivat käyttöön. Kolme paria vasemmalta lukien ovat Aarikkaa ja kaksi paria oikealta päin tuunattua Aarikkaa. (Keskellä olevien korvisten hopeapallo heijastui kuvatessa oudosti kullanhohtoiseksi.)

Punavalkoinen isoäidinneliökassi

Olin pitkin talvea virkkaillut punavalkoisia isoäidinneliöitä vailla sen kummempaa suunnitelmaa, mitä niistä tekisin. Kunnianhimoinen haaveeni oli poncho tai jopa villatakki, mutta ikävä kyllä parinkymmenen neliön jälkeen totesin, ettei kärsivällisyyteni tulisi riittämään. 

Mitä siis tehdä neliöistä? Taasko kassi, joita minulla on yllin kyllin? Haa, no tietenkin, eihän niitä voi olla liikaa, eihän? Joten: yhdistin kaiken kaikkiaan 27 neliötä kassiksi. Vuoriksi muokkasin punaisen nailonisen jumppakassin, joka oli peruja jostain messuilta. Muokkauksessa sain mainoslogon hävitettyä ja kassissa oli bonuksena vetoketjullinen tasku, joka kääntyi kätevästi isoäidinneliökassini sisätaskuksi. Kantohihnoiksi valitsin punaisen puuttuessa pätkät valkoista nailonnauhaa.






Kommentit

  1. Kiva kassi, pirteän värinen 💖 Ihanaa kevättä 🌷🤗🌷

    VastaaPoista
  2. Kiitos 😊
    Ihanaa kevättä sinullekin 🌞

    VastaaPoista

Lähetä kommentti

Suositut tekstit